Opinie o Nas

Feshionista.pl

0,00 zł
Strona głównaCiekawostkiVincent van Gogh
...jest pusty

Szybki kontakt

tel. 783 498 174

tel. 783 498 173 

  Grawer
  Wykonaj wyjątkowy grawer - już teraz
  Grawerowanie

  Jeśli jesteś zainteresowany/a wykonaniem graweru szersze informacje znajdziesz w stopce.

  Zawsze możesz się też z nami skontaktować, chetnie pomożemy.

  Blog feshionista
  opineo

    ceneo

    słucham swoich klientów
  Vincent van Gogh

  Vincent van Gogh – a tak dokładnie Wincent Willem (urodzony 30 marca 1853 roku w wiosce Groot-Zundert w południowej Holandii, zmarł 29 lipca 1890 roku), wybitny holenderski malarz postimpresjonistyczny. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na sztukę dwudziestego wieku, dzięki bardzo żywej kolorystyce i silnemu oddziaływaniu emocjonalnemu. Van Gogh był artystą wybitnym i nietuzinkowym – jego wrażliwość powodowała, że tworzył dzieła wybitne. W ciągu swojego niedługiego życia, artysta cierpiał na szereg zaburzeń psychicznych, które powodowały np. napady lękowe. Malarz zmarł w wieku 37 lat, będąc wówczas jeszcze nieznanym szerszemu odbiorcy i niedocenionym. Przyczyny jego śmierci również budzą kontrowersje a jedna z alternatywnych przyczyn śmieci van Gogha, mówi o samobójstwie poprzez postrzał z broni palnej. Prawdziwej przyczyny najpewniej już nie poznamy, ale istotnie biorąc pod uwagę zaburzenia, na które cierpiał taka wersja wydarzeń wydaje się być mocno prawdopodobną.

  Życiorys: Vincent van Gogh urodził się w Holandii, lecz jego ojczyzną z wyboru została Francja.  Był synem Anny Cornelii z domu Carbentus i Theodorusa van Gogha, pastora Holenderskiego Kościoła Reformowanego. Vincent otrzymał to samo imię, co jego dziadek i pierwszy brat, który urodził się dokładnie rok wcześniej jako martwy płód. Imię Vincent było popularne w rodzinie van Goghów. W ciągu swego życia Vincent utrzymywał bliskie kontakty tylko z dwojgiem z rodzeństwa Willeminą i Theo. Jako dziecko Vincent był niezwykle poważny, milczący i zamyślony. Od 1860 chodził do szkoły w Zundert. Od 1861 Vincent i jego siostra Anna pobierali nauki w domu pod okiem guwernantki. 1 października 1864 Vincent wyjechał do szkoły podstawowej z internatem prowadzonej przez Jan Provily’ego w Zevenbergen. Rozstanie z domem rodzinnym wywołało u Vincenta cierpienia psychiczne, których echa powracać będą również w okresie dorosłym. W życiu van Gogh próbował odkryć swoje powołanie, był nauczycielem chciał również być pastorem. Odnalazł się dopiero w roli malarza. Malarstwem zajął się stosunkowo późno, w wieku 27 lat. Jednak malowanie traktował z fanatyzmem jako swego rodzaju misję. Jego pierwsze prace z lat 1880-1886 są ciemne w kolorze, gwałtowne i nieskoordynowane. Jednak zetknięcie się w Paryżu z impresjonizmem zmieniło wyraźnie język plastyczny van Gogha. Kolorystyka jego malarstwa stała się wówczas dużo jaśniejsza i zdecydowanie bardziej intensywna. W strukturze obrazu pojawiają się drobne oddzielne plamki czystych nie zmieszanych farb - znikają natomiast brązy, czernie i szarości, jest to kolor wyraźnie plenerowy, jednak bez efektów atmosferycznych, bez zamglenia i rozpylenia. Obok partii o mikrostrukturze złożonej z drobnych pociągnięć pędzla pojawiają się także połacie czystego koloru, położonego zupełnie gładko, jednolicie. W swej malarskiej narracji van Gogh posługuje się innymi znakami niż impresjoniści – są one bardziej namiętne i nerwowe, przybierają kształt małych wężyków, krótkich smużek, wijących się za kierunkiem formy. Ostatni rok swojego życia Vincent van Gogh głównie spędzał w domach dla umysłowo chorych w St. Remy oraz Auvers-sur-Oise. Tam też namalował swoje ostatnie obrazy: portrety i pejzaże – zapisy gorączkowego napięcia, dramatycznej walki z narastającym obłędem. Formy wiją się i skręcają w bolesnym skurczu, słońce wiruje na niebie, a cyprysy stają się podobne do płomieni. Przyjazne piękno natury przybiera znamiona groźnego smutku, choć kolorystyka do końca pozostaje nie zgaszona, pełna i wibrująca – instynkt malarski pozostał nienaruszony. W ciepłe popołudnie 27 lipca 1890 roku Vincent van Gogh strzelił sobie w pierś na polu pszenicy w Auvres-sur-Oise. Chciał postrzelić się w serce, ale celował za nisko. Zmarł dwa dni później, mając przy boku swego brata Theo. Na pogrzebie wśród żałobników byli ‘ojciec’ Tanguy, Emile Bernard i Lucien Pissarro. W gazetowych rubrykach zgonów nie wspomniano o jego śmierci – był tylko biednym i szalonym artystą.

  Twórczość malarza była mało doceniona za życia, van Gogh sławę zyskał dopiero po śmierci. W dzisiejszych czasach jest on uważany za jednego z najwybitniejszych malarzy w historii, dającego inspirację dla współczesnej sztuki. Vincent van Gogh zaczął malować niedługo przed swoimi 30 urodzinami, jednak swoje najwybitniejsze działa stworzył w ciągu ostatnich dwóch lat swojego życia. Dziś jego liczne dzieła autoportrety, pejzaże i słoneczniki są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych oraz najdroższych dział sztuki. Jego twórczość zainspirowała również twórców artykułów codziennego użytku – tak więc dzieła Vincenta van Gogha możemy podziwiać na co dzień na kubkach, filiżankach, talerzykach, lustereczkachwidelczykach itp.

  Ciekawostki z życia Vincenta van Gogha. Pamiętny 23 grudnia 1888 sfrustrowany i chory van Gogh zagroził Gauguinowi brzytwą, po czym w panice wybiegł i uciekł do miejscowego domu publicznego. W owym czasie był bardzo samotny i często odwiedzał prostytutki w domu publicznym przy Rue du Bout d’Aeles, który był miejscem jego emocjonalnego i zmysłowego kontaktu z innymi ludźmi. Będąc tam obciął sobie lewe ucho, choć później często utrzymywał, iż była to „tylko” dolna część lewej małżowiny usznej. Przez kilka dni przebywał w szpitalu w stanie krytycznym, ale po ok 2 tygodniach był już w domu. Dziś nie ma chyba człowieka, który by nie znał nazwiska van Gogh. Jednak ten wybitny dziś doceniony malarz, wiódł życie pełne bólu i upokorzeń. Paradoksalnie jednak pod koniec życia, kiedy cierpiał na chorobę psychiczną, stworzył najwięcej swoich wybitnych dzieł.
  Dorobek artystyczny Vincenta van Gogha obejmuje 870 obrazów, 150 akwarel, ponad 1000 rysunków i 133 szkice listowe oraz pewną liczbę dzieł, gdzie jego autorstwo jest podawane w wątpliwość.

  Wybitne dzieła Vincenta van Gogha:
  - Autoportret
  - Słoneczniki
  - Żółty Dom 
  - Martwa natura z żółtym słomkowym kapeluszem
  - Nocna kawiarnia
  - Taras kawiarni w nocy
  - Pokój van Gogha w Arles
  - Autoportret z zabandażowanym uchem i fajką
  - Pole pszenicy z cyprysami
  - Gwiaździsta noc
  - Gwiaździsta noc nad Rodanem
  - Pole pszenicy ze żniwiarzem i słońcem

  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.